Seminarium
Seminarium "Komercjalizacja wyników prac B+R w sektorze kosmicznym"
  • 09.02.2022

Zapraszamy na kolejne seminarium CTK. W czasie wykładu pt. "Komercjalizacja wyników prac B+R w sektorze kosmicznym" wygłoszonego przez dr Martę Wachowicz dowiemy się o różnych aspektach komercjalizacji technologii kosmicznych, a także możliwości aplikowania po fundusze na R&D w zakresie kosmosu.

Start: 22 lutego 2022 o godzinie 15.00

Link do transmisji: https://bit.ly/STC-MartaWachowicz

Dr Marta Wachowicz - Ekspert ds. komercjalizacji wyników naukowych i zarządzania własnością intelektualną z szerokim doświadczeniem w sektorze wysokich technologii. Uzyskała tytuł doktora nauk fizycznych z wyróżnieniem w Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. Jej praca naukowa związana była z badaniami nad heliosferą i analizą zachowania się ciężkich jonów w przestrzeni Układu Słonecznego i daleko poza nim. Zdobyła wykształcenie w zakresie zarządzania w sferze B+R (studia podyplomowe Innowacyjne zarządzanie systemem B+R w Wyższej Szkole Informatyki Stosowanej i Zarządzania w Warszawie w 2010 r.), ochrony własności intelektualnej, wyceny spółek kapitałowych (studia podyplomowe Metody wyceny spółek kapitałowych w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie w 2015 r.) i komercjalizacji badań naukowych (udział w pierwszej edycji rządowego programu TOP 500 Innovators i ukończenie programu Science-Management-Commercialization na Uniwersytecie Stanforda w Kalifornii w 2011 r.).

Dr Wachowicz brała aktywny dział w tworzeniu od podstaw Polskiej Agencji Kosmicznej i konstruowaniu modelu jej działania; przez 3 lata kierowała Departamentem Strategii i Współpracy Międzynarodowej Polskiej Agencji Kosmicznej. Posiada doświadczenie w pracy w jednostkach naukowych (Centrum Badań Kosmicznych PAN, Instytut Geofizyki PAN), administracji publicznej (Komenda Główna Policji, Polska Agencja Kosmiczna), organizacji pozarządowej (Fundacja na rzecz Nauki Polskiej) oraz sektorze prywatnym (zarządzanie pracami B+R). Obszarem zainteresowań zawodowych dr Wachowicz pozostają zagadnienia dotyczące transferu technologii kosmicznych i wyceny własności intelektualnej. Jest autorką licznych artykułów naukowych związanych z transferem technologii kosmicznych, inicjatorką i redaktorką publikacji analizującej polski sektor kosmiczny (Polski sektor kosmiczny. Struktura podmiotowa - Możliwości rozwoju - Pozyskiwanie środków. PAK, Warszawa 2017, red. M.E. Wachowicz) oraz autorką jedynej monografii na polskim rynku wydawniczym dotyczącej transferu technologii kosmicznych (Zarządzanie transferem technologii kosmicznych. Wydawnictwo SGH, Warszawa 2020). Od 2020 r. kieruje działem B+R w Visnea sp. z.o.o.